SEO Nedir ?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin arama motorlarında ki organik sıralamalarını iyileştirebilmek adına yapılan işlemdir. Sitenizin sıralaması ne kadar iyiyse, o kadar fazla kullanıcı sitenizi görür ve sitenize giriş yapar.

Unutmayın ki SEO bir kerelik bir şey değildir. SEO, sonu olmayan devamlı bir süreçtir. Yani, sitenizi devamlı olarak optimize etmelisiniz. Bunu yapmak için arama motorunun belirli kriterlerle nasıl sıralandığını anlamalısınız.

Kaliteli Trafik

İşletmeniz içiz ziyaretçilerinizi alıcılara dönüşmesi ne kadar fazla olursa trafik kaliteniz de o kadar iyidir.

Dönüşüm oranını web site trafiğinin kalitesini belirlemek için kullanabilirsiniz. Bu, işletmenizin türüne ve hedeflerinize bağlı olsa da, %10’luk dönüşüm oranı iyi bir orandır.

İyi trafik ayrıca web sitenizin ziyaretçilerinin sunduğunuz ürünleri aramalarıdır. Eğer aksesuar satıyorsanız teknolojik ürün satın almak isteyenlerden trafik gelmemelidir.

Trafik Miktarı

Trafik kalitesinin önemli olduğu doğrudur. Ancak trafik miktarınız da en az onun kadar önemlidir.

Trafiğinizi ziyaretçi sayılarından ölçebilirsiniz. Ancak izlemeniz gereken daha fazla şey vardır: ziyaretçiler, sayfa görüntülemeleri ve ziyaret süresi.

Bu elementleri elle hesaplamanıza gerek yoktur. Google Analytics gibi web site trafiğinizi arttırmanıza yardımcı olacak araçlar mevcuttur.

Organik Trafik

Organik trafik web sahiplerinin favorisidir. Hem ücretsizdir, hem de daha fazla ziyaretçi ve dönüşüm getirebilir.

Diyelim ki internet kullanıcıları arama çubuğuna bir anahtar kelime girdiler ve arama sonuçlarında verilen bir bağlantıya tıkladılar. Bu şekilde elde ettiğiniz ziyaretler organik trafiktir.

Kulağa çok kolay gelse de organik trafik elde etmek için rekabet oldukça fazladır. Bu yüzden, istediğiniz sonuçları alabilmeniz için iyi SEO yapmalısınız.

Site içi SEO

Adından da anlayabileceğiniz gibi site içi SEO sitenizi içeriden optimize etme yoludur.

Site içi optimizasyon web sitenizdeki elementlerin ayarlanmasıyla olur. Bu şekilde, arama motorları bilgiyi kolaylıkla endeksleyecektir. Örneğin:

  • İyi formatlanmış URL
  • Anahtar kelime doldurmamak
  • Görselleriniz için alternatif metin
  • Düzgün başlıklar (H1,H2 vb.)

Site dışı SEO

Site dışı SEO site içi SEO’dan daha az teknik bilgi gerektirir ancak en az onun kadar önemlidir.

Site dışı SEO’yu tanıtmanın bir yolu olarak görebilirsiniz. Böylece insanlar web sitenizin ziyaret edilmeye değeceğini bilecektir.

Site dışı SEO optimizasyonu yapmanın bazı yollarıysa:

  • İçerik pazarlama
  • Reklamlar
  • Halkla ilişkiler’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir