UI / UX Nedir ?

Tasarıma merakı olanlar mutlaka bu terimleri duymuştur ya da karşısına çıkmıştır. Bu yazımızda UI ve UX nelerdir, ne işe yararlar ve ne için yapılır konularından bahsedeceğiz.

UI (User Interface)

Ui, User interface yani kullanıcı arayüzü anlamına gelmektedir. Kullanıcıların sitede rahatça dolaşması ve sitede daha uzun süre kalması site içeriklerine daha rahat ulaşması gibi deneyim odaklı iyileştirmeler amaçlanır. Ui denildiğinde aklımıza kullanıcı konforu odaklı görsel tasarım gelmelidir.

Bir web sitesinin ya da bir mobil uygulamanın işlevi ne kadar iyi olursa olsun tasarımı kötüyse insanlar bu sitelerde uzun vakit geçirmezler. Bu yüzden bir projeye başlamadan önce mutlaka bir profesyonele UI tasarım yaptırılıp, o tasarım üzerinden kodlama yapılmalıdır.

UX (User Experience)

Ux, User experience yani kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir. Kullanıcıların iyi bir site deneyimine sahip olmaları amaçlanır. UI tasarımı tamamen arayüz tasarımı ile ilgili iken UX tasarımı tasarlanacak arayüzün nasıl daha basit, hızlı ve efektif kullanılması gerektiği ile ilgilenir.

UX nasıl göründüğünden çok nasıl kullanılıp nasıl hissettirdiği ile ilgilidir. UX için herhangi bir tasarım bilgisine sahip olmaya gerekmez. Önemli olan kullanıcı davranışlarını iyi analiz edip ona göre yön vermektir. İyi bir UX designerın Sosyoloji, Antropoloji, Psikoloji, Etkileşim Tasarımı, Bilgi Mimarisi gibi konulara hakim olması gerekmektedir.

Özet olarak UI somut, UX soyuttur. UI için Adobe Xd, Sketch, Figma gibi arayüz tasarım programları kullanılırken UX için, Veri analizi ve A or B testleri kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir